fbpx

Mrożone owoce i warzywa – czy warto je jeść?

Artykuł przeczytasz w ciągu 3 minut.

Toczy się wiele dyskusji wokół mrożonych warzyw i owoców. Głównym zarzutem jest to, że nie są tak bogate w wartości odżywcze jak ich świeże odpowiedniki – i to prawda do pewnego stopnia.

W dużym uproszczeniu mrożenie to szybkie schłodzenie produktów najczęściej do temperatur od -20°C do – 40°C i utrzymanie ich w temperaturze poniżej -18°C. Głównym celem procesu mrożenia jest możliwość długotrwałego i bezpiecznego przechowywania żywności przy zachowaniu jak największej ilości cennych wartości odżywczych.

Mrożone owoce i warzywa dostarczają tych samych witamin, ale w ilości zredukowanych od 15% do 30% w stosunku do surowych odpowiedników. W przypadku ilości składników mineralnych i zawartości błonnika pokarmowego różnice w wartościach są ledwo zauważalne[1].  Należy również pamiętać, że z każdym dniem od zbiorów świeże odpowiedniki będą traciły co raz to więcej wartości odżywczych w porównaniu z mrożonym odpowiednikiem. Istotna jest zatem droga jaką przebędą owoce i warzywa zanim trafią do naszego koszyka.

W 2beBIO staramy się, by droga z pola do naszej mroźni była jak najkrótsza. Dlatego tak istotne są dla nas odległości pomiędzy gospodarstwem, a skupem i mroźnią.  Im szybciej pokonamy ta drogę tym więcej wartości odżywczych zachowamy. Stąd motto na naszych opakowaniach – Fresh-Frozen (czyli Świeżo zamrożone).

Przyjrzyjmy się zatem jak to wygląda procentowo spadek wartości witamin. W przypadku witaminy C jest to spadek rzędu 15-20%, dla  witaminy A to wartość 5-10%, podobnie jak dla witamin z grupy B. Nie ma zatem mowy o utracie nawet 1/3 wartości odżywczej. Podobnie z przeciwutleniaczami (takimi jak polifenole i antocyjany), które są odporne na mrożenie, a niska temperaturę hamuje procesu ich rozkładu. Mrożone owoce i warzywa zachowują również wyższą wartością odżywczą w porównaniu do innych przetworów warzywno-owocowych (takie jak kiszonki, suszone odpowiedniki czy dżemy i konfitury).

Wpływ na zawartość cennych wartości odżywczych ma również sposób przechowywania i rozmrażania. Należy pamiętać, aby mrożonki rozmrażać bezpośrednio przed spożyciem. Dobrym sposobem jest również rozmrażanie po poprzez gotowanie na parze. Warto mrożonki włożyć do lodówki na kilka godzin przed spożyciem, jeżeli możemy sobie na to pozwolić. I najważniejsze na koniec – pod żadnym pozorem nie należy jakikolwiek mrożonych produktów zamrażać ponownie!

[1] Kozłowska-Wojciechowska M., Żyjmy w zdrowiu czyli nowa piramida zdrowia, Warszawa 2004, s. 31-32.